نمایش نمایش

شناسه : 16528324
مسئول تنظیم بازار جهاد کشاورزی مطرح کرد:


سید حسین بخشایش در خصوص صادرات محصولات کشاورزی در استان یزد گفت: استان یزد صادر کننده محصولات متنوعی است و عمده محصولات صادراتی استان خیارسبز گلخانه‌ای، پسته، انار دانه و حنا است که درآمد ارزی خوبی را به دنبال دارد.

به گزارش آوای‌اقتصاد، مسئول تنظیم بازار جهاد کشاورزی در خصوص صادرات محصولات کشاورزی در استان یزد گفت: استان یزد صادر کننده محصولات متنوعی است و عمده محصولات صادراتی استان خیارسبز گلخانه‌ای، پسته، انار دانه و حنا است که درآمد ارزی خوبی را به دنبال دارد.

سید حسین بخشایش با اشاره به مقصد محصولات صادراتی استان اظهار داشت: خیار سبز گلخانه‌ای استان عمدتاً به کشورهای عراق، روسیه، جمهوری‌های آسیای میانه و کشورهای حوزه خلیج فارس صادر می‌شود و پسته استان نیز به کشورهای متعددی از جمله ژاپن، ترکیه، هند، عراق و ... ارسال می‌شود.

وی با اشاره به صادرات خوب حنا یزدی گفت: کشورهای اتحادیه اروپا، روسیه، عراق، اکراین و دبی مشتریان حنای استان هستند و اناردانه نیز به عنوان یک محصول صادراتی مشتریان خاص خود از جمله ژاپن، آلمان و کشورهای اتحادیه اروپا و حاشیه خلیج فارس را دارد.

بخشایش گفت: به طور کلی بر اساس آمار کمرگ عمده محصولات کشاورزی استان به مقصد کشورهای روسیه، پاکستان، عراق، ترکیه و امارات متحده عربی ارسال می‌شود.

وی با بیان این که محصولات کشاورزی استان از کمرگات متعددی در سطح کشور به خارج از کشور ارسال می‌شود گفت: استخراج آمار دقیق میزان صادرات محصولات کشاورزی استان مستلزم زمان بسیار زیادی است و از این رو آمار دقیقی از آن در دست نیست.

بخشایش افزود: بر اساس آمار کمرگ استان یزد میزان صادرات محصولات کشاورزی در سال‌های اخیر با نوساناتی همراه بوده به گونه‌ای که در سال 92 ارزش و وزن محصولات صادراتی کاهش 19 و 23 درصدی داشته و این درحالی است که در سال 93 رشد بالای 30 درصد را در ارزش و وزن محصولات مشاهده داشته است.

وی با اشاره به اهمیت بازارهای صادراتی تصریح کرد: درعرصه صادرات بازارهای جدیدی به روی کشاورزان نمود پیدا کرده و باعث افزایش میزان تولید و گذشتن از مرز خودکفایی می‌شود. همچنین علاوه بر افزایش درآمد برای کشاورزان با ارز آوری که اتفاق می‌افتد به اقتصاد کشور نیز کمک می‌کند.

مسئول تنظیم بازار جهاد کشاورزی استان یزد با تاکید بر اهمیت خودکفایی در کالاهای اساسی و نقش آن در اقتصاد مقاومتی گفت: می‌توان با نیاز سنجی بازارهای جهانی برای افزایش صادرات در بخش کشاورزی برنامه ریزی کرد که با این هدف‌گذاری علاوه بر خودکفایی کشور می‌توان سهم خود را در بازارهای جهانی افزایش داد.

بخشایش با بیان این که در اکثر محصولات کشاورزی با مازاد تولید مواجه هستیم افزود: چنان چه زمینه صادرات برای کشاورزان بیشتر فراهم شود، پتانسیل‌ها و ظرفیت‌هایی که در کشور وجود دارد بافعل شده و باعث شکوفایی اقتصاد می‌شود و از اولین قدم‌ها در این راستا می‌توان از هیئت‌های تجاری خارجی دعوت کرد و همچنین شرکت در نمایشگاه‌های خارجی بسیار مفید خواهد بود.

وی با اشاره به مشکلات حمل و نقل محصولات کشاورزی تصریح کرد: یکی از موانع موجود بر سر راه صادرات محصولات کشاورزی فساد‌پذیری محصولات کشاورزی هنگام حمل و جابه جایی است.

بخشایش در مورد حمایت‌هایی که از صادرکنندگان بخش کشاورزی صورت می‌گیرد گفت: تسهیلات و کمک‌های مالی دولتی بسیار خوبی به کشاورزان اعطا می‌شود. تشکیل بانک توسعه صادرات از اقدامات دولت برای حمایت از صادرکنندگان بوده و این بانک به صورت فعال در این زمینه فعالیت می‌کند.

وی در پاسخ به این سوال مبنی که در شرایط فعلی آیا صادرات محصولات کشاورزی صرفه اقتصادی دارد یا خیر گفت: در بسیاری از موارد، صادرات محصولات کشاورزی صرفه اقتصادی دارد البته نیاز به بازنگری و تغییر روش در بعضی از موارد است.
 


جدیدترین ها جدیدترین ها