نمایش نمایش

شناسه : 16342068
در پی بیماری اقتصاد کشور؛


بخش صنعت متاثر از شرایط داخلی و بین‌المللی حاکم بر اقتصاد کشور، آسیب‌های جدی دیده است. این امر موجب شده بیشتر صنایع کشور به رغم داشتن ظرفیت‌های بالای تولید با کمتر از ظرفیت تولید به فعالیت مشغول باشند. این در حالی است که صنعت، به عنوان موتور توسعه اقتصادی کشور محسوب می‌شود و متاسفانه در شرایط کنونی اقتصاد ایران این موتور اقتصادی در حال خاموش شدن است.

به گزارش آوای‌اقتصاد، بخش صنعت یکی از مهمترین بخش‌های اقتصاد هر کشوری محسوب می‌شود و بسياري از صاحبنظران، توسعه صنعتي را لازمه توسعه و رشد اقتصادي پايدار می‌دانند، و به دلیل اهمیت و تاثیر این بخش بر سایر بخش‌های اقتصادی ضروری است علاوه بر توجه ویژه به این بخش، باید دولت نیز حمایت‌های موثر و مناسبی را برای بهبود اوضاع این بخش حیاتی در اقتصاد را داشته باشد.

این در حالی است که بیشترین میزان آسیب‌پذیری تولید ملی نیز در این بخش از اقتصاد ملی مشاهده می‌شود. با توجه به اهمیت بخش صنعت در تولید و اشتغال کشور و همچنین جایگاه صنایع در افزایش توان مقاومت اقتصاد ملی، در سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی به گسترش و توسعه بخش صنعت در زیربخش‌های مختلف، پرداخته شده است.

متأسفانه در سال‌های اخیر، حوزه صنعت متاثر از شرایط داخلی و بین‌المللی حاکم بر اقتصاد کشور، آسیب‌های جدی دیده است. این امر موجب شده بیشتر صنایع کشور به رغم داشتن ظرفیت‌های بالای تولید با کمتر از ظرفیت تولید به فعالیت مشغول باشند. این در حالی است که صنعت، به عنوان موتور توسعه اقتصادی کشور محسوب می‌شود و متاسفانه در شرایط کنونی اقتصاد ایران این موتور اقتصادی در حال خاموش شدن است.

آمارهاي كلان صنعت در كشور نشان می‌دهد وضعيت اين بخش چندان مطلوب نیست و دولت نیز در این دو سال با تمرکز بر سیاست خارجی از صنعت و تولید داخل غافل شده است و در نتیجه این غفلت و بی‌برنامگی برای حمایت از تولید داخل صدمات جبران ناپذیری به اقتصاد و صنعت کشور وارد شده است.

با وجود مسئولین پیشکوست در راس امور و ادعاهای مطرح شده برای حل مشکلات اقتصادی متاسفانه با تشدید رکود حاکم بر بازار و مشکلات اقتصادی کشور درصد قابل توجهی از واحدهای صنعتی کشور تعطیلی شده یا در آستانه تعطیلی قرار دارند.

استان صنعتی یزد نیز به واسطه داشتن تعداد زیاد کارخانجات مشکلات حاکم بر صنعت را به صورت ملموس درک می کند. علی‌رغم ادعاها مبنی بر حمایت از تولید داخل، تعطیلی کارخانجات و بیکاری کارگران قربانی از اولین علائم نشان‌دهنده وضع نامطلوب صنعت در استان یزد است.

آمارهای غیر رسمی از تعطیلی گسترده کارخانجات حکایت می کند. کارخانه ابر ذوب کویر در اردکان از جمله کارخانجات تعطیل شده در چند ماه گذشته است. این کارخانه در بین تعداد زیادی از کارخانجات شهرستان اردکان جهت تولید قطعات چدن خاکستری مورد نیاز سایر واحدها تاسیس شده است.

مدیر عامل کارخانه ابر ذوب کویر با اشاره به شرایط اقتصادی کشور گفت: بالغ بر یک و نیم میلیارد تومان در این کارخانه سرمایه‌گذاری شد و تجهیزات و کوره‌های ذوب در کارخانه مستقر شده اما متاسفانه با بوجود آمدن رکود بر بازار، مجبور به تعطیلی کارخانه شدیم.

هاشم ابرقوئیان با اشاره به ظرفیت اشتغال‌زایی کارخانه گفت: با سرمایه‌گذاری انجام شده ظرفیت به کارگیری حداقل 25 نفر را داشتیم که متاسفانه با تعطیلی این واحد صنعتی میزان سرمایه صرف شده در آن بدون اشتغال‌زایی رها شده است.

وی در خصوص ظرفیت تولید کارخانه اظهار داشت: در صورتی که شرایط برای کار فراهم باشد و مشکلی وجود نداشته باشد توانایی تولید 700 الی 800 تن را دارا هستیم.

ابرقوئیان با اشاره به عدم حمایت از تولید داخل تصریح کرد: فقط در حد حرف و شعار از تولید داخل حمایت می‌شود و در عمل حمایتی از تولید صورت نمی‌گیرد. تسهیلات بانکی که باید در اختیار تولیدکنندگان قرار گیرد به افرادی که دغدغه تولید ندارند داده می‌شود. عدم عملکرد صحیح بانک‌ها باعث تعطیلی واحدهای صنعتی شده است.

وی با اشاره به فشار دستگاه ‌های اداری بر تولید گفت: هزینه‌‌های مالیات، دارایی و به طور کلی حقوق دولتی واقعی و متناسب با شرایط نیستند و از این‌رو بسیار تولیدکنندگان را تحت فشار قرار می‌دهند.

این صنعتگر با بیان شرایط نامطلوب بازار افزود: برای تغییر و بهبود اوضاع بازار به تغییرات انقلابی و اساسی در اقتصاد کشور نیاز است متاسفانه اکثر فعالیت‌های اقتصادی در حال متوقف شدند هستند.
 


جدیدترین ها جدیدترین ها