نمایش نمایش

شناسه : 17601247
بانویی که به اقتصاد مقاومتی جامه عمل پوشاند؛


دور شدن زنان از خانه تبعات خاص خود را دارد اما مشاغل خانگی این مزیت را دارند که زنان در کنار ایفای نقش همسری و مادری که از وظایف اصلی او است به اقتصاد خانواده خود نیز کمک کنند. پرورش قارچ يكي از مشاغل زودبازده است كه می توان از اين فعاليت توليدي گامی در راستاي اقتصاد مقاومتي یاد کرد.

آوای‌اقتصاد به نقل از یزدبانو، رهبر معظم انقلاب با مطرح کردن اقتصاد مقاومتی در واقع اهدافی چون مقاوم سازی، بحران زدایی و ترمیم ساختارها و نهادهای فرسوده و ناکارآمد موجود در اقتصاد در نظر داشتند.

از جمله مزیت‌های طرح‌های اقتصاد مقاومتی مناسب بودن آن‌ها برای بانوان است. بانوان می‌توانند در اوقات فراغت در خانه به سمت ترویج و راه اندازی برخی مشاغل خانگی که متناسب با علاقه و توانایی اوست گام بردارند و همچنین فرزندان را نیز در اوقات فراغتشان به جای استفاده طولانی مدت از تلویزیون یا رایانه و یا تلفن همراه به سمت یادگیری و استفاده از مشاغل خانگی مورد علاقه شان سوق دهند.

مزیت های مشاغل خانگی بر هیچ کس پوشیده نیست اما در چند سال اخیر بواسطه دور شدن از فرهنگ کار و تلاش و تغییرات فرهنگی متاسفانه از این پتانسیل عظیم دور شده ایم. این در حالی است که بسیاری از زنانی  که در بیرون از خانه مشغول هستند اگر یک حساب سرانگشتی کنند متوجه خواهند شد که شروع یک کار در منزل برایشان بسیار بهتر خواهد بود.

دور شدن زنان از خانه تبعات خاص خود را دارد اما مشاغل خانگی این مزیت را دارند که زنان در کنار ایفای نقش همسری و مادری که از وظایف اصلی او است به اقتصاد خانواده خود نیز کمک کنند.

پرورش قارچ يكي از مشاغل زودبازده است كه می توان از اين فعاليت توليدي گامی در راستاي اقتصاد مقاومتي یاد کرد. برای آشنایی بیشتر با یکی از بانوان فعال در زمینه پرورش قارچ مصاحبه ای داشتیم که در ادامه می خوانید:

• خودتان را معرفی بفرمایید.

شهناز شفیع نادر هستم و در زمینه پرورش قارچ فعالیت دارم.

• چطور شد که تصمیم به پرورش قارچ گرفتید؟

بر اساس علاقه‌ای که به انجام کار تولیدی داشتم و با حمایت اعضای خانواده مبادرت به پرورش قارچ کردم.

• قبل از آن چه کاری انجام می دادید؟

خانه دار بودم و وقت زیادی در زندگی ام تلف می‌شد. با همفکری اعضای خانواده به این نتیجه رسیدیم که پرورش قارچ در رسیدگی به امور خانه و خانواده هم به اقتصاد خانواده کمک خواهد کرد و هم مانع اتلاف وقت خواهد شد.

• پرورش قارچ تا چه میزان به اقتصاد خانواده تان کمک کرده است؟

اوایل بدلیل کمبود جا در حد مصرف خانواده قارچ پرورش می دادم. اما بعد از مدتی با مشارکت چند تن از دوستان فضای مناسب بزرگتری را آماده کردیم و با بازاریابی در سطح گسترده تری به پرورش قارچ پرداختیم.

• میزان درآمد ماهیانه این کار چقدر است؟

اگر کار به درستی و از روی اصول انجام گیرد درآمد خوبی حاصل شده و به اقتصاد خانواده کمک شایانی خواهد کرد.

• چه کسانی در این راه به شما کمک کردند؟

نقش اعضای خانواده که بنده را در این راه یاری کردند انکار ناپذیر است.تنها با کمک آنها و در ابتدای کار با کمک چند تن از دوستان پرورش قارچ را انجام داده ایم.

• چه توصیه ای به بانوان خانه دار دارید؟

خانم‌ها تنها به خانه دار بودن اکتفا نکنند و سعی کنند در کنار رسیدگی به امور منزل، همسرداری و تربیت فرزند شغلی که آسیبی به وظایف اصلی زن نزند داشته باشند.

پرورش قارچ از جمله فعالیت هایی است که می توان در کنار خانه داری انجام داد. این کار موجب تقویت روحیه و کمک به اقتصاد خانواده می شود.

انتهای پیام/ش


جدیدترین ها جدیدترین ها