نمایش نمایش

شناسه : 15847075


حسن روحانی در ابتدای حضورش در منصب ریاست جمهوری وعده از پرداخت سبد کالای شش مرحله ای در سال داده بود وعده ای که در کنار سایر قول های دولت تدبیر قرار است به بایگانی تاریخ سپرده شود.

به گزارش آوای اقتصاد به نقل از عصر هامون، اگر چه دولت تدبیر و امید در ابتدای روی کار آمدن تلاش زیادی برای محقق کردن شعارهای خود داشت؛ اما تا کنون نتوانسته کاری از پیش ببرد و حدود نیمی از مهلت 4ساله دولت یازدهم گذشته است و بسیاری از وعده های اولیه دولت که در ابتدا توانسته بود رأی مردم را با اتکا به این شعارها به دست آورد عملیاتی نشده است.


یکی از شعار های ابتدایی دولت بهبود وضعیت معیشت مردم و کنترل تورم در 100 روز ابتدایی دولت یازدهم بود که روحانی در روز ابتدایی پس از تشکیل دولت خود و پس از تجدید میثاق با آرمان های امام (ره) دوباره ماجرای تعهد 100 روزه خود را یادآوری کرده و گفت: «وعده می‌دهیم که طبق سخنان قبلی، حتماً طی 100 روز اول و حتی کوتاه‌تر از‌ آن اقدامات ضروری و فوری را برای رونق بخشی اقتصادی و حل مشکلات انجام دهیم و ماحصل آن نیز به اطلاع مردم خواهد رسید»؛ با این وجود دولت یازدهم که دید نمی تواند به وعده خود جامه عمل بپوشاند دم از خزانه خالی و دولت بدهکار زد و گفت: دولت در شرایطی کار خود را آغاز کرد که با یک خزانه خالی و انبوه بدهکاری روبرو بوده است.

این تنها وعده رئیس جمهور به مردم نبود که به پای دولتش در حال پیر شدن است بلکه یکی دیگر از وعده های دولت یازدهم ارائه سبدهای کالایی ویژه مردم بود که حاشیه های زیادی را به همراه داشت.


در حالی که دولت به مردم قول داده بود که بیش از چند نوبت سبد کالایی در طول سال به مردم بدهد، اما اکنون خلف وعده کرده است؛ هر چند نام "سبد کالا"، صف‌های طولانی‌ را در ذهن می آورد که در آن مردم برای دریافت یک کیسه ده کیلویی برنج، چهارکیلو گوشت مرغ، 800 گرم پنیر بسته بندی، 1.8 کیلوگرم تخم‌مرغ و 1.8 کیلوگرم روغن مایع، با بی تدبیری دولت مجبور به اتلاف وقت خود در صف های طولانی شدند اما بسیاری از مردم نیازمند همچنان منتظر این وعده دولت هستند تا عملی شود.

این در حالی است که دولت یازدهم از مردم خواسته بود تا کسانی که به یارانه خود احتیاجی ندارند، یارانه را حذف کنند و از این طریق اجازه دهند تا افراد نیازمند سهم بیشتری از یارانه داشته و مابقی این یارانه ها صرف امور تولیدی در کشور شود که نه تنها این امر انجام نشد بلکه وعده حذف یارانه ثروتمندان نیز همچنان تحقق نیافته است.


از دیگر وعده های دولت یازدهم رفع بیکاری و افزایش موقعیت‌های شغلی به ویژه برای جوانان بود که نه تنها این امر انجام نشد بلکه تعطیلی بسیاری از واحد های تولیدی و صنعتی کشور را نیز به دنبال داشته و بسیاری از آزمون های استخدامی دولت قبل نیز به بهانه های مختلف مردود اعلام شد و به این ترتیب بسیاری از موقعیت های شغلی از دست جوانان بیرون رفت.


با این وجود اکنون یک سال و شش ماه از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید گذشته ،نه تنها از مشکلات اقتصادی مردم کم نشده است بلکه طی روزهای اخیر 4 وزیر دولت (اقتصاد، صنعت، کار و دفاع) در نامه ای خطاب به رئیس جمهور عنوان کرده بودند که تمرکز بر برخی شاخص‌های بورسی، شرایط فعلی اقتصاد کشور را نزدیک به بحران نشان می دهد و از شکافی عمیق را بین دولتمردان در خصوص مسائل اقتصادی حکایت دارد.


بررسی دقیق بندهای این نامه که به گونه ای سیاست های غلط دولت برای مهار رکود و تورم را گوشزد می کرد در حالیکه رئیس جمهور در سال 92 پس از سپری شدن وعده 100 روزه اعلام داشته بود که از رکود خارج شدیم.


انتهای پیام/ص


جدیدترین ها جدیدترین ها