نمایش نمایش

شناسه : 17601121


دلار در آبان ماه امسال به ۳ هزار و ۵۳۳ تومان و یورو به ۳ هزار و ۸۶۱ تومان رسید.

به گزارش آوای‌اقتصاد به نقل از صدای اقتصاد، رشد حدود 9 درصدی ارزش دلار در برابر ریال درحالی است که تحلیلگران بازار ارز معتقدند رشد منطقی برای نرخ ارز باید براساس نرخ تورم کشور باشد، در غیر این صورت موازنه‌ها در اقتصاد بر هم خواهد ریخت. براساس این تحلیل و با توجه به تورم حدود 15 درصد سال جاری نرخ دلار در یک سال گذشته کمتر از رشد منطقی خود افزایش یافته است.

همان طور که افزایش بی‌مهابای نرخ دلار و نزول ارزش پول ملی تبعات سنگینی برای اقتصاد دارد، به همان میزان ثابت نگاه داشتن این نرخ هم دارای تبعات قابل توجهی است.

تثبیت نرخ ارز در دوره دولت نهم و دو سال ابتدای دولت دهم را تجربه کردیم. در این سال‌ها دولت سعی کرد نرخ دلار را در محدود 1000 تومان ثابت نگاه دارد. به این طریق نه تنها کم کم صرفه اقتصادی صادرات کشور با نرخی که هر روز قدرت رقابتش را در بازار جهانی از دست می‌داد، کاهش می‌یافت بلکه به گفته کارشناسان این نرخ به مثابه فنری شده بود که در طول چندین سال دولت با زور و زحمت آن را جمع کرده بود، لذا زمانی که نگاه داشتن این فنر از توان دولت خارج شد به ناگاه این فنر چنان جهید که افزایش سه برابری نرخ‌ها نتیجه آن شد.

گزارش بانک مرکزی نشان می‌دهد در 8 ماه اول سال 94 متوسط قیمت فروش یک دلار آمریکا و یک یورو در بازار آزاد شهر تهران به ترتیب 3380 تومان 3763 تومان بود که نسبت به دوره مشابه سال قبل دلار 5.6 درصد افزایش و یورو 11.9 درصد کاهش داشته است.

دلار در آبان ماه امسال به 3 هزار و 533 تومان و یورو به 3 هزار و 861 تومان رسید. این عدد نسبت به ماه قبل برای دلار 1.9 درصد افزایش و برای یورو 1.9 درصد کاهش نشان می‌دهد، همچنین این عدد در مقایسه با ماه مشابه سال قبل برای دلار از 8.7 درصد افزایش و برای یورو 5.9 درصد کاهش حکایت دارد.


جدیدترین ها جدیدترین ها