نمایش نمایش

شناسه : 15041610
کارخانجات کاشی و سرامیک یکی پس از دیگری؛


صنعت کاشی و سرامیک کشور که طی 10 سال گذشته با رشد قابل توجهی روبرو بوده است مانند بسیاری از صنایع دیگر با رکود شدیدی مواجه شده است و این روزها کارخانجات کاشی حال روز خوبی ندارند.

صنعت یکی از ارکان مهم چرخه اقتصادی  و توسعه  در دنیا به خصوص کشورهای پیشرفته می باشد. اما مدتی است این رکن اساسی اقتصاد کشور با مشکلات عدیده‌ای روبرو است و شاهد تعطیلی کارخانجات زیادی در سطح کشور هستیم. در این میان صنعت کاشی و سرامیک کشور که طی 10 سال گذشته با رشد قابل توجهی روبرو بوده است مانند بسیاری از صنایع دیگر با رکود شدیدی مواجه شده است و این روزها کارخانجات کاشی حال روز خوبی ندارند.

کاشی سهیل میبد نیز نمونه‌ای از این کارخانه‌هایی است که مدتی با مشکلات زیادی مواجه است و در پی شدت گرفتن معضلات خود به تعطیلی کشیده شده است.

نماینده کارگران این کارخانه در گفتگو با خبرنگار آوای اقتصاد از عدم پرداخت حقوق و مزایای کارگران این شرکت خبر می‌دهد.

علی‌رضا اسدیار در خصوص اطلاعات کلی کارخانه گفت: این کارخانه نزدیک به  100 نفر پرسنل دارد و ظرفیت  تولید یک میلیون و پانصد هزار متر مربع کاشی و سرامیک را دارد؛ و علاوه بر فروش خود در داخل به کشورهای عراق و افغانستان نیز صادرات قابل توجه ای داشته است.

وی درخصوص مشکلات کارخانه گفت: بدهی‌های شرکت به شدت افزایش یافته و به شرکت‌ها و سازمان‌های مختلفی نظیر سازمان آب و فاضلاب، گاز، برق و بیمه بدهکار بوده و در مجموع بدهی شرکت به 14 میلیارد تومان رسیده است.

اسدیار با اشاره به مساعدت کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید، گفت: طی مذاکرات انجام شده قرار بر آن شده تا بدهی شرکت به سازمان‌های آب، برق، گاز و بیمه  که مجموعاً نزدیک 543 میلیون تومان است به صورت اقساطی پرداخت شود.

وی افزود: متاسفانه شرکت حدود پنج ماه نتوانسته حقوق و مزایای کارگران خود را پرداخت کند و در طی این مدت، کارگران نسبت به وضع بوجود آمده اعتراض کرده و در نتیجه آن کارخانه حدود دو ماه تعطیل شد و در پی آن مدیران شرکت با تمام تلاش خود تنها توانستند فقط یک ماه حقوق عقب افتاده کارگران را پرداخت کند و همچنان کارگران و خانواده‌های آنان زندگی را به سختی می‌گذرانند.

نماینده کارگران کارخانه توضیح داد: پس از دو ماه تعطیلی کارخانه و تلاش‌های مدیران برای راه‌اندازی مجدد شرکت، در حال حاضر کارخانه با مشکل کمبود نیرو مواجه است زیرا قرارداد اکثر کارگران کارخانه تا پایان مرداد ماه بوده و کارگرانی که حقوق و مزایای چند ماه خود را دریافت نکرده‌اند و با پایان قرارداد خود با وجودو استمرار این شرایط حاضر به ادامه همکاری با این شرکت نیستند.

اسدیار مهمترین علت وضع کنونی کارخانه را سوء مدیریت دانست و افزود: قیمت تمام شده محصول کارخانه نزدیک به 6هزار و دویست تومان است در حالی که به علت شرایط رکودی بازار مجبوریم محصول را به قیمت 5 هزار تومان در ازاء دریافت وجه نقد عرضه کنیم.


جدیدترین ها جدیدترین ها