نمایش نمایش

شناسه : 15986925
فرماندار خاتم مطرح کرد


فرماندار خاتم گفت: در فصلي كه گذشت اداره منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان عملكرد مطلوبي در اين زمينه داشت. جاي كارگاه هاي فرآوري داروهاي گياهي در شهرستان خالي است كه بايد در اين زمينه برنامه ريزي و افراد علاقه مند را به اين سمت سوق داد.

به گزارش یزدرسا، فرماندار خاتم در پاسخ به این سوال که برنامه فرمانداری خاتم برای تحقق اقتصاد مقاومتی چیست؟ گفت: یکی از برنامه ها حمایت از طرح های زود بازده اقتصادی در بخش های مختلف كشاورزي، و صنایع کوچک است، دوم : ایجاد و توسعه صنایع جانبی و تبدیلی بخش کشاورزی است که از آن جمله می توان  به حمایت از طرح های فراوری و بسته بندی محصولات کشاوزی اشاره کرد.

سوم:  پیگیری مطالعه،  اجرا و پیاده سازی خوشه صنعتی پسته در شهرستان که تفاهم و موافقت اولیه با شرکت شهرک های صنعتی و سازمان جهاد کشاورزی استان به عمل آمده و پيگير هستيم با استفاده از تجارب استان هاي كرمان (شهرستان رفسنجان) و استان خراسان رضوي زنجيره توليد، عمل آوري و بسته بندي پسته و فراورده هاي جانبي آن را در شهرستان كامل كنيم تا پسته بدون ارزش افزوده از شهرستان خارج نشود و علاوه بر ايجاد اشتغال بيشتر، چرخه مالي نيز در اين منطقه ايجاد كند.

چهارم:  توجه به صنايع دستي بخصوص توليد فرش دستباف كه در همين راستا با پيگيري هاي فراوان، سه مجتمع قاليبافي در شهرستان ايجاد شده كه يكي از آنها بومي شهرستان است و اميدوارم صندوق كارآفريني اميد استان از اين مجتمع قاليبافي نيز به عنوان يك شركت پشتيبان حمايت كند. البته قاليبافان متفرقه هم مشكلاتي در زمينه بيمه داشتند كه با مذاكره با مدير كل محترم تامين اجتماعي و همچنين مدير كل محترم صنعت، معدن و تجارت استان فعلا مشكل اين قشر زحمتكش نيز حل شده است. گليم نيز به عنوان يكي از محصولات صنايع دستي شهرستان جاي خود را در استان باز كرده است.

پنجم : توجه به برداشت منطقي و تجاري گياهان دارويي؛ در فصلي كه گذشت اداره منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان عملكرد مطلوبي در اين زمينه داشت. جاي كارگاه هاي فرآوري داروهاي گياهي در شهرستان خالي است كه بايد در اين زمينه برنامه ريزي و افراد علاقه مند را به اين سمت سوق داد.

زاده رحمانی در مورد انتخابات پیش روي سال جاری و برنامه فرمانداری خاتم گفت:  دو تا اصل جدی در انتخابات مورد تاكيد مقام عالي وزارت و همچنين استاندار محترم است كه فرمانداری خاتم نيز آنها را سرلوحه كارهاي خود قرار مي دهد: یک اصل بی طرفی در انتخابات و دوم ایجاد زمینه مشارکت حداکثری مردم در انتخابات.

فرماندار خاتم در باره تعامل مسئولین با زارع زاده نماینده مردم خاتم در مجلس اظهار داشت: تعامل خوبی داریم؛ البته حسن بزرگ زارع زاده نماینده مردم خاتم در مجلس این است که در امور اجرایي دخالت نمی کند و اگر کاری در حیطه وظایفش نباشد یا نتواند انجام دهد حداقل مانع تراشی نمی کند.

مهندس زاده رحمانی در ادامه، در مورد وجود نواحی صنعتی در شهرستان خاتم خاطر نشان کرد: دو ناحیه صنعتی یکي در هرات و دیگری در مروست در  حدود بيست سال پيش جانمايي و ايجاد شده كه در حال حاضر 67 واحد صنعتي در ناحيه هرات و 65 واحد صنعتي در ناحيه مروست مستقر شده است. یک ناحیه جدید نیز در محور هرات – شهربابک در حال احداث است که در جهت وزش بادهای محلی نيست،  از لحاظ رعايت فاصله با شهردر موقعیت مناسب قرار دارد، در جوار يك محور مهم موصلاتی است و حداقل آلايندگي را متوجه شهر مي كند.

وی افزود: براي توسعه ناحيه صنعتي مروست نيز 50 هكتار به ناحيه صنعتي فعلي ملحق مي شود.

فرماندار خاتم گفت: 73  نفر در ناحيه صنعتي هرات و ٦٠ نفر  در ناحيه صنعتي مروست مشغولند كه اين آمار در نوسان است و البته در فصول برداشت انگور و پسته كه كارگاه هاي توليد كشمش و ضبط پسته فعال مي شود، اين آمار چند برابر مي شوند.

فرماندار در پاسخ به این سوال که چه  حمايت هایي از واحد های تولیدی از طرف دولت صورت گرفته است که آنها رو به تعطیلی نرود؟ گفت: به تكميل زیر ساخت هاي نواحی صنعتي  توجه ویژه اي شده، واحدهاي داير در اين نواحي از تسهيلات و معافيت هاي ويژه مناطق محروم استفاده مي كنند، مردم شهرستان و بخصوص ادارات دولتي و شهرداري ها با رعايت تشريفات قانون، نيازهاي خود را از طريق خريد محصولات اين واحدها تامين مي كنند و از همه مهمتر با احداث و تكميل راه هاي مواصلاتي شهرستان، دسترسي آسان واحدهاي توليدي فعال و همچنين صنايع بزرگي كه در حال احداث هستند، به بازارهاي بزرگ مصرف در استان هاي فارس، كرمان و هرمزگان نيز فراهم مي شود.

زاده رحمانی در مورد مشکلات موجود در نواحی صنعتی شهرستان گفت: نواحی صنعتی قبلی بخصوص هرات جانمایی خوبی نداشته و چون از ابتدا تاسیسات زیر بنایی آنها مانند شبکه آب و برق و راه های دسترسی اصولی نبوده  لذا همواره اعتبار و هزینه زیادی می طلبد تا این زیر ساخت ها به صورت مهندسی و با برنامه اصلاح شود.

وی تاکید کرد: مشکل اساسی دیگر این است که هنوز متصديان واحدهاي صنعتي یک مدیریت مشارکتی را جهت اداره نواحی توسط هیئت امنای انتخابی خودشان تجربه نكرده و امیدورایم هیئت امنای نواحی صنعتی در آینده بهتر یتوانند امور مربوط به نواحی را مدیریت کنند.

طنین خاتم/
جدیدترین ها جدیدترین ها