نمایش نمایش

شناسه : 15626741
قربانیان اقتصاد عاریتی در شهرک صنعتی اردکان؛


کارخانه ورق‌های آلومینیوم کامپوزیت در پی واردات بی‌رویه تعطیل شد. متأسفانه در غفلت مسئولین صنعتی استان این واحد تولیدی تنها کارخانه‌ای نیست که تعطیل شده است با یک بازدید از شهرک صنعتی اردکان به وضوح مشاهده می‌شود عمده کارخانجات در این شهرک صنعتی تعطیل شده‌اند و یا اینکه در کمتر از طرفیت فعالیت می‌کنند. صنعت استان غرق در مشکلات است و مسئولین در خواب غفلت غرق!

به گزارش خبرنگار آوای اقتصاد، کارخانه ورق‌های زرنمای کویر اردکان در سال 87 به همت چهار نفر از جوانان پر تلاش این مرز و بوم، تولید ورق‌های آلومینیوم کامپوزیت را شروع و زمینه اشتغال مستقیم 25 نفر را فراهم کردند.

میزان سرمایه‌گذاری اولیه  در کارخانه قریب به 3 میلیارد تومان برآورد شده و ظرفیت تولیدی آن 3 هزار تن ورق آلومینیوم است.

گفتنی است در سال 1387 کارخانه زر نمای کویر اردکان دومین کارخانه تولید‌کننده ورق آلومینیومی کامپوزیت در کشور بوده و ظرفیت اشتغال‌زایی برای 50 نفر از بیکاران استان را داشته است.

با توجه به آن که در اکثر کشورها رویکرد به سمت سبک سازی ساختمان رفته است از این‌رو ورق‌های آلومینیوم کامپوزیت از آن جایی که در هر متر مربع 6 کیلوگرم وزن دارد نسبت به سایر مصالحی که برای نمای ساختمان استفاده می‌شود بسیار سبک بوده و همچنین به عنوان عایق صوتی و حرارتی نیز عمل می‌کند.

چندی بعد از احداث این کارخانه واردات ورق‌های آلومینیوم کامپوزیت به کشور آزاد شد و نزدیک به50 شرکت شروع به واردات این محصول کرده و بازار کشور را در دست گرفتند. این درحالی است که کیفیت محصول وارداتی بسیار ضعیف‌تر از نمونه داخلی بوده و تفاوت قیمت اندکی با هم دارند.

صاحبان کارخانه برای فروش محصول تولیدی خود با شهرداری و ارگان‌ها متفاوتی تعامل کرده و نمونه ورق آلومینیومی خود را برای بررسی کیفیت به آن‌ها نشان داده اما متأسفانه در کمال ناباروری بعضی از این ارگان‌ها _ بعضاً دولتی _ با شرکت‌های خارجی به معامله پرداخته و ورق آلومینیوم مورد نیاز خود را از خارج تهیه کردند.

به عنوان نمونه به یکی از سازمان‌های دولتی این پیشنهاد داده شد که ورق آلومینیومی کارخانه داخلی را استفاده و بعد از اتمام پروژه مبلغ آن را پرداخت کنند و تا 20 سال محصول استفاده شده گارانتی می‌شود اما مسئولین این سازمان با در نظر گرفتن سود و منفعت شخصی خود با یک شرکت عربی در دپی معامله و پول نقد را به حساب این شرکت واریز کرده و بعد از گذشت یک ماه جنس را تحویل گرفتند و این درحالی بود که اگر ورق مورد نیاز خود را از کارخانه بومی استان خریداری می‌کردند نه تنها زمینه اشتغال تعدادی زیادی را فراهم می‌کردند بلکه تولید داخلی نیز تقویت می‌شد.

پیشنهاد صاحبان این کارخانه در خصوص تزیینات دیوارهای یکی از پل‌های زیر گذر در یکی از شهرستان‌ها با مخالفت شدید مسئولین مواجه می‌شود و آن‌ها برای تزیینات این پل بالغ بر 700 میلیون تومان هزینه می‌کنند و این درحالی بود که پیشنهاد شرکت زرنما کویر کمتر از نصف این میزان بوده است.

علاوه بر بی‌مهری مسئولین استانی در خصوص حمایت از تولید داخلی، مشکل تبادلات پولی و ارزی از دیگر مشکلاتی بوده که این کارخانه با آن مواجه بوده اما با این وجود باز هم به حیات خود ادامه می‌دهد.

از آن جایی که عمده مواد اولیه این کارخانه از خارج از کشور تامین می‌شده دوره بازگشت سرمایه زمان‌بر بوده و از طرفی سررسید وام‌های بانکی شش ماهه و کمتر از یک سال است. این موضوع در کنار نرخ بالای تسهیلات باعث شده مشکل کمبود نقدینگی در این واحد تولیدی به مشکل اساسی تبدیل شود.

با وجود تمام مشکلات تا سال 93 تنها تولید کننده ورق‌های آلومینیوم کامپوزیت در استان یزد به حیات خود ادامه داده اما افزایش مشکلات تولید نهایتا نفس تولید را در این کارخانه قطع کرده و عملا در اواخر سال 93 کارخانه تعطیل شده است.

با وجود مراجعات متعدد به مسئولین استانی و مسئولین رده بالای کشوری متأسفانه تلاش‌های مدیر عاملان کارخانه به نتیجه نرسید. به گفته صاحبان کارخانه به هر دری زده شد تا در کارخانه تخته نشود اما حمایت و کمکی انجام نگرفت.

متاسفانه با تعطیلی این کارخانه تولید و زمینه اشتعال بسیاری از بین رفته است؛ و صاحبان کارخانه اقدام به فروش خط تولید خود کرده‌اند.

شایان ذکر است مدیر عامل و مسئولین کارخانه تمام همت و تلاش خود را انجام دادند و در زمان اوج خود سود دهی خوبی داشته و بعد از بروز و تشدید مشکلات تلاش خود را دو چندان کرده و توانستند تمام بدهی شرکت را پرداخت کنند.

حال و روز کارگران این کارخانه را که جویا شدیم؛ عده‌ای را در شغل بنایی و کارگری یافتیم و متأسفانه افرادی که به کارهای کاذب مشغول بوده و بدتر از آن تعداد زیادی بیکار که به دنبال کار بودند. علاوه بر کارگران این کارخانه سهامداران خرد آن نیز از تعطیلی آن ضربه خورده، سهامدارانی که در بین آنان زنان سرپرست خانوار، پیر مرد و پیر زن که درآمد چندانی ندارند دیده می‌شود.

متأسفانه در غفلت مسئولین صنعتی استان این واحد تولیدی تنها کارخانه‌ای نیست که تعطیل شده است با یک بازدید از شهرک صنعتی اردکان به وضوح مشاهده می‌شود عمده کارخانجات در این شهرک صنعتی تعطیل شده‌اند و یا اینکه در کمتر از طرفیت فعالیت می‌کنند. صنعت استان غرق در مشکلات است و مسئولین در خواب غفلت غرق!
 


جدیدترین ها جدیدترین ها