نمایش نمایش

شناسه : 15982683
موگرینی:


مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا افزود: تصویب برجام ما را به آغاز اجرای توافق نزدیک می‌کند/ هم در طرف ایرانی و هم در طرف شاهد اراده سیاسی برای اجرای جدی، محکم و کامل توافق هستیم

به گزارش یزدرسا به نقل از فتن، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در گفتگویی در بروکسل، بر نقش عمده ایران در حل سیاسی بحران سوریه تأکید کرد.

فدریکا موگرینی، در پاسخ به سوالی درباره نشست امروز اتحادیه اروپا با نمایندگانی از ایران در زمینه مسائل غرب آسیا و بحران سوریه و راه حل این اتحادیه برای این مسائل گفت: ما امروز کار را بر روی جستجوی زمینه های مشترک با ایران آغاز کردیم و با دیگر شرکای منطقه ای و بین المللی نیز این برنامه را خواهیم داشت تا برای دستیابی به راه حل سیاسی بحران سوریه تلاش کنیم. ما همین دیروز همراه با همه وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا تصمیم گرفتیم که نقشی عمده در یافتن راه حلی سیاسی برای این بحران ایفا کنیم. قطعاً بازیگران مهم منطقه ای مانند ایران می توانند نقش بسیار مهمی در آغاز فرآیندی سیاسی برای انتقال (قدرت) داشته باشند که بتواند به جنگ در سوریه که موجب مرگ و آوارگی افراد بسیاری شده است پایان دهد. همچنین در زمینه مبارزه با پدیده داعش و سازمان های تروریستی که در سوریه و عراق حضور دارند و به طور بالقوه در دیگر نقاط خاورمیانه نیز هستند تلاش می کنیم. ما بحث ها و گفت وگوهای بسیار خوب و سازنده ای درباره زمینه های مشترک برای تلاش به منظور آغاز این فرایند سیاسی داشتیم.

وی در پاسخ به سوالی درباره نحوه کمک اتحادیه اروپا به این راه حل گفت: ما نمی توانیم جزئیات این کار را علنی کنیم اما تلاشی فشرده و منسجم با ایران و نیز دیگر بازیگران عمده منطقه ای به عمل می آوریم تا فرآیندی را آغاز کنیم که بتواند به انتقال سیاسی قدرت در سوریه منجر شود که در آن همه طرف های سیاسی و همه مردم سوریه بتوانند بعد از چهار سال و نیم جنگ داخلی دخیل باشند. همچنین فرآیندی برای مبارزه موثر با تروریسم ترسیم شود. دو موضوع فرآیند سیاسی و مبارزه با تروریسم می تواند و باید به موازات هم دنبال شود.

فدریکا موگرینی در پاسخ به سوالی درباره اجرای برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) میان ایران و گروه پنج به علاوه یک پس از تصویب آن در مجلس شورای اسلامی گفت: من امروز صبح خبر خوبی را از تهران دریافت کردم که خبر تصویب برجام در پارلمان ایران بود. این خبر بسیار خوبی است که ما را به آغاز اجرای توافق نزدیک می کند. کاملاً از این امر مطمئن هستم که اجرای توافق به خوبی انجام می شود. زیرا هم در طرف ایرانی و هم در طرف مقابل آن شامل اروپایی ها و دیگران شاهد اراده سیاسی برای اجرای جدی، محکم و کامل توافقی هستیم که در ماه ژوئیه حاصل شد و پارلمان ایران (مجلس شورای اسلامی) هم امروز تصمیم به تصویب و تأیید آن گرفت. تصور می کنم این امر نشانه بسیار خوبی است و من برای همکاری با مقامات ایرانی و طرف های دیگر توافق هسته ای به منظور اجرای کامل برجام از سوی همه طرف ها آماده هستم.

انتهای پیام/ص


جدیدترین ها جدیدترین ها