نمایش نمایش

شناسه : 17040491
یادداشت


بانک مرکزی برای دومین روز متوالی نرخ رسمی دلار را افزایش داد به طوری که در معاملات امروز، دلار با روندی رو به افزایش به مرز3700 تومان نزدیک شده است.

آوای اقتصاد: سال هاست با افزایش توسعه روابط بین الملل، معاملات خود پول در جوامع مختلف روز به روز افزایش یافته است به طوری که الان کنترل و نظارت از بازار ارز خود یک مقوله مهم در اقتصاد هر کشوری است و هر کشوری با توجه به سیاست های اقتصادی خود نبض این بازار را در دست می گیرد.

در کشور ما نیز علی رغم تلاش هایی برای تثبیت بازار ارز اما کنترل این بازار همواره به جایگاه بایسته خود نرسیده است. یکی از این موارد تلاش برای یکسان سازی نرخ ارز بوده است. یعنی همواره تلاش بر این بوده است که با نزدیک کردن نرخ ارز دولتی و  بازار آزاد، نرخ ارز به حالت تعادلی برسد. اما احتمال تحقق این مهم با توجه نگاه برخی از دولت مردان به دوران پسا تحریم اکنون با چالش هایی روبروست.

به هر حال اکنون بازار ارز در کشور ما متشنج و نرخ ارز دچار نوسانات شدید است. به طوری که روز به روز بر قیمت ارز افزوده می شود. مشکلات مربوط به تولید و صادرات، افزایش تقاضا، کسری بودجه دولت، تغییرات نرخ بهره وری ارزهای خارجی و عواملی از این دست باعث افزایش نرخ ارز شده است.

از آن جایی که افزایش نرخ ارز باعث افزایش صادرات و هم چنین جبران کسری بودجه می شود دولت به افزایش نرخ ارز دامن زده است. به طوری که بانک مرکزی برای دومین روز متوالی نرخ رسمی دلار را افزایش داد که در معاملات دیروز، دلار با روندی رو به افزایش به مرز 3700 تومان نزدیک شده است.

با این حال بسیاری از کارشناسان اقتصادی بر این باورند که تقاضای مسافرتی و زیارتی ارز، کاهش قیمت طلا و کاهش قیمت نفت آثار خود را گذاشته و پیش بینی می کنند این عوامل در آینده نزدیک در بازار نباشد بنا براین نرخ ارز کاهش یابد.

اما امیدواریم که دولت یازدهم با کاهش نرخ ارز در بازار آزاد اقدام به یکسان سازی نرخ ارز بکند نه با افزایش نرخ ارز دولتی.

                                               

                                                                      نویسنده: عقیل ملایی                


جدیدترین ها جدیدترین ها