نمایش نمایش

شناسه : 14781885
مراکز عرضه قلیان، و نگرانی‌های اساسی که وجود دارد


مراکز عرضه قلیان با ارتباطات غیرقانونی به فعالیت خود ادامه می‌دهند و این موضوع باعث ناراحتی و تاسف افراد دلسوز نظام شده و این ذهنیت را بوجود آورده که مسئولانی که نمی‌توانند فضای تفریحی سالم را برای مردم و بخصوص جوانان فراهم نمایند با عدم برخورد جدی، جوانان را سرگرم این مراکز می‌کنند تا کاری به کار مسئولین نداشته باشند.

به گزارش آوای اقتصاد، چند سالی است که بحث عرضه قلیان در کافی‌شاپ‌ها، رستوران‌های سنتی، قهوه‌خانه‌ها، هتل‌ها و پارک‌ها به‌صورت گسترده رواج یافته و علی‌رغم وجود قانون و متولی اجرا در این موضوع برخورد و هماهنگ صورت نگرفته است.

در اواخر سال گذشته از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت به تمام استان‌ها مکاتبه شد تا با مراکز عرضه قلیان از طریق راه‌اندازی گشت مشترک و عدم صدور پروانه کسب برای قهوه‌خانه، مقرر گردید با مراکز فروش زغال و قلیان که به‌صورت غیرقانونی فعالیت می‌نمایند برخورد و از ادامه فعالیت آن‌ها جلوگیری شود.

متأسفانه در عمل نه‌تنها این ابلاغیه و خواسته‌های منطقی مردم و مسئولین اجرانشده بلکه بعضاً به دلایل کاملاً غیرمنطقی و غیرقانونی خواهان ادامه فعالیت این‌گونه مراکز هستند.

متصدیان این مراکز که متوجه این موضوع هستند و بعضاً ارتباطات خوبی با بعضی از مسئولین استان دارند به‌راحتی به فعالیت خود ادامه داده و می‌دانند که این برخوردهایی که از طریق مبادی قانونی صورت می‌گیرد فقط جنبه ظاهری دارد و پس از مهروموم در کمتر از یک هفته مجدد بازگشایی و به کار غیرقانونی خود ادامه می‌دهند.

از سوی دیگر درآمد بالای این‌گونه مراکز و عدم برخورد جدی با آن‌ها باعث شده تا بعضی از مراکز تابه‌حال چهار مرتبه مهروموم‌شده و مجدد فک مهروموم شوند و کسانی که از نزدیک شاهد این ماجرا هستند بخصوص همسایگان و مغازه‌های اطراف این مراکز نسبت به‌نظام و مسئولین بدبین و ناراضی هستند و بیان می‌کنند که اگر این مراکز قانونی است و مشکل ندارد چرا مهروموم می‌شوند و اگر غیرقانونی است چرا پس از مهروموم کمتر از یک هفته مجدد بازگشایی می‌شوند.

این مراکز با ارتباطات غیرقانونی به فعالیت خود ادامه می‌دهند و این موضوع باعث ناراحتی و تأسف افراد دلسوز نظام شده و این ذهنیت را به وجود آورده که مسئولانی که نمی‌توانند فضای تفریحی سالم را برای مردم و بخصوص جوانان فراهم نمایند با عدم برخورد جدی، جوانان را سرگرم این مراکز می‌کنند تا کاری به کار مسئولین نداشته باشند.

با توجه به فرمایش حضرت علی (ع) هرکس به‌وقت یاری رهبرش در خواب باشد؛ زیر لگد دشمنان بیدار خواهد شد «مسئولین محترم استان در راستای فرمایش مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) که یکی از دغدغه‌های خود را» الگوی تفریح سالم بیان نمودند: ابتدا فکری برای تفریحات سالم جوانان بخصوص دختران بنمایند و همزمان با ورود دستگاه‌های مسئول به این موضوع با این‌گونه مراکز غیرقانونی که مخل نظم، امنیت، فرهنگ و اخلاق شهر و استان و کشور می‌باشند برخورد جدی شده و همه دستگاه‌های مربوطه همدل و هم‌زبان همراهی نمایند.

متأسفانه مشتریان این مراکز تنها پسران و مردان نیستند، چندی است که قبح حضور زنان در قهوه‌خانه‌ها از بین رفته است و باوجودآنکه متخصصان ضرر مصرف قلیان برای بانوان را بیشتر از مردان دانسته‌اند بااین‌وجود بر اساس اطلاعیه‌ای که وزارت بهداشت اعلام کرده است؛ مصرف قلیان در میان زنان ایرانی به‌خصوص دختران جوان افزایش‌یافته، به‌گونه‌ای که در حال حاضر مصرف قلیان در زنان برابر با مصرف مردان است و به 22 درصد می‌رسد. متأسفانه در کنار مضرات جسمانی مصرف قلیان برای بانوان، سوءاستفاده از آن‌ها در مراکز غیرقانونی نیز گزارش‌شده است.

قابل‌ذکر است که چنانچه روند کار به همین نحو ادامه داشته باشد نه‌تنها شاهد کاهش این مراکز نخواهیم بود بلکه روزبه‌روز از مراکز کسب‌وکار قانونی و مفید جامعه کاسته و این‌گونه مراکز فساد زیاد می‌شود. زمانی که کسبه درآمد بالا و بدون زحمت صاحبان این مشاغل را می‌بینند؛ آیا رغبت و انگیزه‌ای برای مشاغل پرزحمت و کم‌درآمد خوددارند؟

نمونه اخیر اتفاق افتاده، زورخانه غدیر در بلوار امامزاده جعفر خیابان مصلا عتیق هست که به دلیل سودجویی تعطیل و به قهوه‌‌خانه تبدیل‌شده که شنیده‌ها حاکی از آن است که ماهیانه چند میلیون تومان اجاره داده‌شده است.

در جهت دفاع از حقوق به‌حق اصناف و بازاریان در ترویج کسب‌وکار حلال و قانونی، مسئولین باید در این خصوص فکر اساسی کنند و ضمن برخورد جدی با این مراکز فساد که هدف جز سودجویی، کسب درآمدهای کلان و ترویج فرهنگ قانون‌گریزی ندارند زمینه تفریحات سالم را فراهم نمایند.

 


جدیدترین ها جدیدترین ها