نمایش نمایش

شناسه : 25879332


یاد قهر و عقاب الهى دل مؤمن را مى‏لرزاند و با ياد لطف و مهر الهى، دلش آرام مى گيرد، همچون كودكى كه از والدين خود هم مى ترسد، هم به آنان دلگرم است.

به گزارش آوای اقتصاد، برخی اعتقادات در بین ما وجود دادر که هرچند در مرحله زبانی به آنها معتقدیم ولی در عمل پایمان می لنگد. توکل از این دست باورهاست که باید در قلب و جان ما نقش ببندد و ثمره اش را در رفتار مشاهده نماییم اما با یک نگاه سطحی می بینیم که اغلب توکلمان ضعیف است. آنقدر ضعیف که به کوچکترین وعده ی بندگان خدا و مخلوقین ایمان و باور داریم ولی به بزرگترین وعده های الهی نه!

بعضا مشاهده می کنیم که برای نمونه در تبلیغات تلویزیونی می گوید با افتتاح حساب در بانک ما دیگر نگران آینده نباشید! یعنی اگر حساب بانکی داشتید خیالتان از بابت آینده راحت باشد. و خیلی از ما نیز به این وعده ها دلخوشیم و می خواهیم اضطراب ها، نگرانی و دغدغه های خود را با اعتماد بر این مخلوقات ضعیف خدا برطرف نماییم:

در آیه ۲ سوره انفال می خوانیم:

«إِنَّمَا ٱلْمُؤْمِنُونَ ٱلَّذِينَ إِذَا ذُكِرَ ٱللَّهُ وَجِلَتْ قُلُوبُهُمْ وَإِذَا تُلِيَتْ عَلَيْهِمْ آيَاتُهُۥ زَادَتْهُمْ إِيمَنًا وَعَلَىٰ رَبِّهِمْ يَتَوَكَّلُونَ.»

«مؤمنان، تنها کسانی هستند که هرگاه نام خدا برده شود، دلهاشان ترسان می گردد؛ و هنگامی که آیات او بر آنها خوانده می‌شود، ایمانشان فزونتر می گردد؛ و تنها بر پروردگارشان توکل دارند.»

                                                                                                   ***

سه نکته:

* هم ترس، هم دلگرمی

خداوند در این آیه مى ‏فرمايد: "ياد خداوند دلهاى مؤمنان را مضطرب می كند" ولى در جاى ديگر مى فرمايد: "با ياد خداوند دلها آرام مى گيرد." اين دو آيه با هم منافاتى ندارد، زيرا در يك جا ترس از عظمت خداوند است و در جاى ديگر اطمينان به خداوند است. آرى، ياد قهر و عقاب الهى دل مؤمن را مى‏لرزاند و با ياد لطف و مهر الهى، دلش آرام مى گيرد، همچون كودكى كه از والدين خود هم مى ترسد، هم به آنان دلگرم است.

** وعده قطعی خدا به زوج های جوان!

در آیات سوره نور خداوند به پسران و دختران مومن وعده قطعی می دهد که ازدواج کنید و اگر نیازمند بودید نگران نباشید زیرا خدا شما را بی نیاز خواهد کرد. (إن یَکونوا فُقراء یُغنِهمُ الله...) اما در عمل ما بجای امید به وعده الهی به وعده و وعیدهای خلق خدا دل می بندیم! و چقدر جالب است وقتی انسان تحقیق می کند و می بیند که کسانی که زود ازدواج کرده اند و در ابتدای امر با مشکلات مالی فراوان روبرو بوده اند بعد از گذشت مدت اندکی چقدر شرایطشان متفاوت و بهتر شده است. این بدست نمی آید مگر در سایه ایمان و یقین و توکل به وعده های الهی.

*** فروشگاهم سوخت اما ایمانم نه!

می گویند مرد فروشنده ای که از شهر بیرون رفته بود، پس از بازگشت متوجه شد که در غیاب او خانه و فروشگاهش آتش گرفته و سوخته و بدین ترتیب تمام دارایی خود را از دست داده بود، اما او چه کرد.

لبخند زد و چشمانش را به سوی آسمان گرفت و گفت: خدایا! می خواهی که اکنون چه کنم؟

روز بعد لوحی را بر ویرانه های خانه و فروشگاهش آویخت که روی آن نوشته بود:

فروشگاهم سوخت!

خانه ام سوخت!

کالاهایم سوخت!

اما ایمانم نسوخته است...

فردا شروع به کار خواهم کرد.

منبع: تراز


جدیدترین ها جدیدترین ها